מוצרי-מני מכבי

מוצרי-מני מכבי (הגדל)
נולד בקהיר. בילדותו נשלח ללמוד בבית- הספר הריאלי בחיפה. מייסדי תל צור. משנת 1932 היה פעיל בקביעות ב”הגנה”. היה מראשוני הפו”ש . בשנת 1938 סיים קורס מ”מים ועד שנת 1941 היה מפקד בחי”ש בעמק חפר. עבר לפלמ”ח ואחרי שסיים את קורס-החבלנים הראשון בשנת 1941 נשלח לשירות מסוכן מעבר לקווי האויב בסוריה, כשהוא מחופש כערבי. לפני צאתו השאיר לשני ילדיו הקטנים מכתב-צוואה, שבקוראם בו לכשיגדלו יבינו את ערך החובה למסירות-נפש למען המולדת ויילכו בדרכיו. משחזר בשלום המשיך בשירות כמפקד ומדריך בפלמ”ח (בכינוי ”מאק”) והזניח את משקו הפרטי.
בפרוץ מלחמת-העולם השנייה היה זמן-מה מפקד יחידת נוטרי החופים ומשפיזרו הבריטים את היחידה היהודית הזאת התגייס לבריגדה היהודית בדרגת סרג’נט (סמל) והגיע עימה עד ארצות השפלה.
שנת 1946 השתחרר מהצבא ונשאר לפעולה בצרפת ובאיטליה מטעם ה”הגנה” בסעד לשארית הפליטה ובארגון עלייה ב’.
משחזר ארצה בפברואר 1947 היה שלישו של יצחק שדה במפקדת הפלמ”ח, ומאז החלטת החלוקה ב-29.11.1947 והתחלת המלחמה דרש לעצמו תפקיד פעיל יותר. מכבי נתמנה אחראי לארגון השיירות והליווי בדרך לירושלים. הוא השתתף בתכנון ובביצוע של כיבוש כמה משלטים בדרך זו וכמעט תמיד היה עם השיירות בדרך. נפצע בנוסעו בג’יפ הפיקוד בדרכו לירושלים עם שיירת החטיבה וביקש מחבריו למסור את אקדוחו לבנו. מכבי מת ביום הולדתו ה34- בערב פסח תש”ח (23.4.1948). נקבר בסנהדריה בירושלים. הניח אחריו אישה, רחל, בן ובת. לאחר נופלו הוענקה לו דרגת רב-סרן. מבצע פריצת הדרך לירושלים, שנערך בין ה-8 ל18- במאי, נקרא על שמו - ”מבצע מכבי”. ביום ט’ בחשוון תשי”ב (8.11.1951) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.
ספריה
סביום
מוקד עירוני
מתנ"ס
הרשמה
עבור לתוכן העמוד