כהן אברהם

כהן אברהם (הגדל)
נולד בירושלים. בילדותו למד ב”חדר”. בהיותו בן 11 עברה משפחתו לפתח תקווה ושם המשיך את לימודיו בבית-הספר היסודי . אברהם נאלץ להפסיק את הלימודים, שהצטיין בהם, בגלל המצב הכלכלי הדחוק בבית. המשפחה חזרה לירושלים והוא החל לעבוד במסגרות. כעבור שנה יצא להכשרה בכפר סבא . בשנת 1944 התגייס לנוטרות באבן יהודה, שם שירת כשנה ומחצה. בשנת 1945 עבר לגליל ,השתתף בעלייה לביריה, והיה בין 20 האנשים שנשארו שם לשם הגנה. בראשית שנת 1946 חזר מהגליל לפתח תקווה ועבד שם כמסגר. בתקופה זו הצטרף לארגון ה”הגנה”.
כשפרצה מלחמת-העצמאות עסק בארגון השמירה בשיכון החיילים, נגד הכנופיות הראשונות שהחלו לפעול בסביבות פתח תקווה והשתתף בפיצוץ בית-קפה ערבי בפג’ה, מקום ריכוזם של ראשי הכנופיות. עם ההתייצבות הראשונה לצה”ל התגייס ושירת בחטיבת ”אלכסנדרוני”. הוא מילא את כל התפקידים שהוטלו עליו.
ב-15 ביולי 1948 בשעות הערב החליפה פלוגתו פלוגה אחרת מהחטיבה במשלטים שממזרח לקולה וטרם הספיקה להיערך ולהתחפר כהלכה במקום. בבוקר ט’ בתמוז תש”ח (16.7.1948) תקפו כוחות הלגיון את המשלט. כשהם מסתייעים באש ארטילרית ושריוניות, שטפו את עמדות המחלקה במשלט הקדמי ואילצו את הפלוגה לסגת. בקרב זה נפל, ביום ט’ בתמוז תש”ח (16.7.1948) והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנתניה.
ספריה
סביום
מוקד עירוני
מתנ"ס
הרשמה
עבור לתוכן העמוד