היערכות לשנת הלימודים תשפ"ב

עם המעבר של תלמידי כיתה ז' (תשפ"א) לכיתה ח', השנה לראשונה יעברו בתי הספר היסודיים ליישום תוכנית חינוך שמונה שנתי באופן מלא.

במהלך השבועות האחרונים נערך אגף החינוך במועצה ביחד עם הגננות, מנהלות בתי הספר, הצוותים החינוכיים ופיקוח משרד החינוך לקראת פתיחת שנת הלימודים תשפ"ב ולהלן מידע לגבי הנעשה בנושאים המרכזיים: 

שיפוצי קיץ

במהלך הקיץ התבצעו שיפוצי קיץ במוסדות החינוך אשר כללו צביעה, החלפת גופי תאורה, בניה של כיתות חדשות בבתי הספר בית אב"י ובכר, סגירת מרפסות בבית ספר הראשונים וטיפול בליקויי בטיחות בבתי הספר ובגנים כולל התקנת משטחים בחצרות והצללות על פי תוכנית.

 

בית ספר להורים

לראשונה ביישוב, אגף החינוך, המחלקת לשירותים חברתיים, יחידת שירות פסיכולוגי חינוכי ויחידת הנוער החלו בחודש האחרון בהקמת בית הספר להורים, הכולל הרצאות וסדנאות להורים לילדים מגיל גן ועד תיכון.

 

גמישות במרחבי הלמידה- למידה משולבת דיגיטל ולמידה מחוץ לבית הספר

כחלק ובהמשך להתאמת מערכת החינוך לצרכים של המאה ה-21' בתי הספר ימשיכו להוביל למידה אחרת וחדשנית. למידה שיוצאת מגבולות הכיתה ונכנסת אל המרחבים הפתוחים שבתוך בית הספר או אל השטחים שמחוצה לו. כמו כן, יוכלו בתי הספר לקיים למידה משולבת דיגיטל .

בנוסף, ניתנת אפשרות ללמוד במרחבים מגוונים, כולל מבית התלמיד, עד 20% משעות הלימוד השבועיות (עד 7 שעות לימוד בשבוע).

מודל זה יותאם לצורכי הלמידה של התלמיד ויוטמע בשיח משותף עם ההורים. אפשרות זו מותנית ב:

 • פעילות בית הספר לאורך 6 ימים בשבוע
 • קיומם של אמצעי קצה לתלמיד
 • סביבה תומכת ללמידה מרחוק

מודל זה יאפשר לבית הספר לפתח לומד עצמאי, להטמיע למידה חדשנית, ללמד בקבוצות קטנות יותר ולהעמיק את היחס האישי עם התלמידה והתלמיד.

תוכנית מצויינות ומיצויינות

בשנת הלימודים הקרובה נרחיב את המענים לטיפוח המצויינות והמיצוינות של התלמידים מכיתות בתי הספר היסודי ונוסיף תוכניות נוספות החל מכיתה ג-ד כאשר לכל בי"ס נבנתה תוכנית ייחודית על פי הייחודיות הבית ספרית.

 • בכיתות ז-ח נמשיך את שיתוף הפעולה עם מכון דוידסון למדע במכון ויצמן, בתחומי המדעים והמתמטיקה.
 • נתחיל השנה את תוכנית יוניסטרים- תוכנית המעודדת יזמות אצל בני נוער ובמסגרתה יקימו בני הנוער חברות סטרט אפ בנושאים הנדרשים למענה בתחומי חברה, קהילה, דעת ועוד.
 • שכבות ז-ח יהנו בימי שישי מיום מאפשר. יום שכולו חוויתי. כל בי"ס יציע לתלמידי השכבות הללו 6 קורסים חצי שנתיים.
  הקורסים נבנו על ידי הצוותים החינוכיים וגופים נוספים.
  כל תלמיד ותלמידה יוכלו לבחור בכל סמסטר שני קורסים ובכל בי"ס הקורסים יהיו קשורים לייחודיות ביה"ס ולקהילה שלו.
  בשל מגפת הדלתא הוחלט כי בשלב זה הקורסים ילמדו בכל בי"ס ולא יהיה מעבר בין תלמידי השכבות בבתי הספר השונים. אם המצב ישתפר נפתח את הבחירה בכל הקורסים לכל תלמידי שכבות אלו בכל בתי הספר בסמסטר ב.
 • אגף החינוך ממשיך לעבוד על פתיחת מרכז מצויינות בישוב אשר ייתן מענה בשעות הצהריים לתלמידים המעוניינים להרחיב ידע בתחומי מדע, מתמטיקה, ערבית ואומנויות.

 

לימוד שפת קוד

השנה אנו משלבים הוראת שפת קוד בבתי הספר היסודיים בשיתוף המרכז לטכנולוגיה חינוכית.

בכל בית ספר יהיו אלו המורות והמורים של ביה"ס אשר יוכשרו לכך על מנת שיוכלו ללמד את התלמידים.

 

תיכון הדסים

 • בית הספר ויצו הדסים הפך באופן רשמי לבית ספר ארבע שנתי ט-יב תחת ניהול מנהל בית הספר אלי בצלאל בתוך כפר הנוער בניהול זאב טויטו.
 • רגע לפני פתיחת שנת הלימודים תשפ"ב, שמחנו מאוד לקבל ממשרד החינוך מכתב הקובע כי בית הספר הדסים נכלל ברשימת בתי הספר העל יסודיים המצטיינים במדינה ובקרוב נפרסם גם את השיפור במדדים השונים שהביאו להכרזה זו.
  אנו נמשיך להשקיע בילדי הישוב הלומדים בבית הספר ונמשיך בשיתוף הפעולה הטוב עם הנהלת בית הספר.
 • תלמידי הפנימיה בכיתות -ז-ח ילמדו בבית ספר הראשונים כל עוד התקן יאפשר את קליטת התלמידים ולא נדרש לפתוח כיתה נוספת. יחד עם הפיקוח נעבוד בצורה מסודרת לקליטה מיטבית של התלמידים כפי שאבן יהודה עושה מזה שנים רבות.

 

פתיחת כיתת חינוך מיוחד חדשה בבית הספר בית אב"י

השנה הוחלט יחד עם הפיקוח על החינוך המיוחד לפתוח כיתה תקשורתית נוספת בהמשך להצלחת הקליטה של תלמידי הכיתה שנפתחה שנה שעברה. כך יוכלו התלמידים לקבל מענים חינוכיים ופדגוגיים מידי מטפלים המגיעים לבית הספר לשתי הכיתות.

 

גני הילדים

1. השנה יפתח גן ממלכתי דתי נוסף, גן שושן ברחוב המתמיד המצטרף לגן רותם שגם בו ילמדו ילדים בגיל 3-4 ולגן ריחן בו לומדים ילדים בגיל 4-5.
פתיחת הגן איפשרה לאזן את מספרי הילדים בגנים וכך נוכל לתת מענה מיטבי על פי התקנים.

2. הזנה בגני הילדים.
להבדיל מיישובים רבים בארץ ואף באזורנו, המועצה המקומית אבן יהודה מפעילה מזה שנים תוכנית הזנת בוקר לילדי הגנים.
על פי הנחיית משרד החינוך, אסור לגננות גני הילדים לגבות כסף מההורים או להשתמש בכסף המגיע מוועד ההורים ולכן, על מנת להמשיך ולקיים את התוכנית עלינו לצאת במכרז לרכישה מרוכזת של מוצרי המזון לכלל הגנים.
היות ותהליכי המכרז עדיין לא הסתיימו ומשרד החינוך מסרב לתת לגננות אישור זמני לקבלת תקציב מהוועד לטובת הרכישה, אנו פנינו בהצעה שכל ועד יאסוף תקציב, יקנה ויזמין את המצרכים לגן לתקופה של שלושת החודשים הקרובים וזאת עד לסיום תהליך המכרז.

 

כיתות א'

השנה מחזור העולים לכיתה א' עומד על כ-200 ילדים וילדות. למעשה יפתחו 3 כיתות א בבית ספר בית אב"י ובבית ספר הראשונים, ושתי כיתות א בבית ספר בכר.

אנו עושים את הכל על מנת להתאים לכל תלמיד ותלמידה את המענה המתאים לצרכים ואתם מוזמנים לפנות אל יועצות בתי הספר ואל המנהלות על מנת להציף ולשתף בבקשות מיוחדות.

 

נוער

אחרי קיץ עמוס בפעילויות לבני הנוער, מסיבות בריכה ועוד, במהלך השנה הבאה עלינו לטובה יצאו לפועל תוכניות ערכיות נוספות:

 יוניסטרים

אנו פותחים השנה שתי קבוצות של יוניסטרים.

האחת, מיועדת לתלמידי כיתה ט'. זוהי תכנית בה יחשפו המשתתפים לעולם העסקים, יובילו ויקימו בעצמם סטארט-אפ עסקי משלב הרעיון ועד ליצורו ומכירתו, תוך ליווי אנשי עסקים בכירים מתחומים שונים שיעזרו בפיתוח המיזם העסקי.

השנייה, מיועדת לתלמידי י'-יב'. זוהי תכנית היברידית שבה תוקם קבוצה מעורבת של בני נוער מישראל ומלוס אנג'לס והמשתתפים יעבדו יחד, בדומה לתכנית הראשונה, על יצירת מיזם משותף.

מועצת הנוער היישובית 

מועצת הנוער היישובית תגייס תלמידים נוספים מכיתות ז' ומעלה ותרחיב את פעילותה בשנה"ל הבאה. החברים במועצה ייצגו את הנוער בפני כל הגופים האחראיים על החינוך והנוער במועצה.

תכנית ניר של איגי 

תיפתח קבוצת נוער לעשייה חברתית משמעותית ושיח פתוח ומרתק בנושאי זהות מינית, מגדר, מעמדות, סקסיזם ושוני בה המשתתפים ילמדו, יחוו וייצרו פרויקטים שקוראים לשוויון, סובלנות, סולידריות חברתית וחופש.

 

שירות פסיכולוגי חינוכי (שפ"ח)

השירות הפסיכולוגי החינוכי הינו שותף פעיל בחשיבה החינוכית התפתחותית ורגשית ובמתן המענים השונים לתלמידים.

השירות ימשיך לתת גם בשנת הלימודים תשפ"ב מענה תמיכתי בבתי הספר ובגנים של החינוך הרגיל והמיוחד. הפסיכולוגיות שותפות באבחון ילדים, וכן מלוות את צוותי החינוך בבניית והעברת  תכניות התערבות לילדים עם קשיים רגשיים חברתיים ולימודיים.

בשירות מתקיימים טיפולים פרטניים לילדים וכן ניתנות הדרכות להורים לילדים מהגיל הרך ועד גיל ההתבגרות.

 

ממונה קורונה בית ספרי

אנו פועלים למינוי ממונה קורונה בית ספרי בבתי הספר היסודיים והודעה על כך תצא בימים הקרובים.