מוזיאון הראשונים

אבן יהודה נוסדה בחנוכה תרצ”ג (1932) על ידי אגודת ”בני בנימין” – אגודה של בני המושבות  הראשונות שחיפשו לרכוש בכספם קרקע להתיישבות חדשה. שכנותינו הגדולות נתניה והרצליה, אשר גם הן הוקמו על ידי אגודת ”בני בנימין”, עלו על הקרקע לפנינו ואז נקנו האדמות עליה שוכנת כיום אבן-יהודה במטרה להקים מושבת הדרים.

במקביל רכשה קבוצת מורים מהגימנסיה ”הרצליה” בתל-אביב קרקע להתיישבות עתידית שלהם, שלא קמה, הלא היא תל-צור. השטח סופח לאבן יהודה לאחר קום המדינה. ממערב נרכשו קרקעות נוספים על ידי פועלי מפעלי ים המלח שחלמו על בית בכפר לעת פרישה. גם חלום זה לא הוגשם והשכונה- ”באר גנים”, סופחה אף היא למושבה ראשון עלה על הקרקע הצריף השחור המפורסם – צריף גדול שנקנה משאריות תערוכת ”יריד המזרח” בתל-אביב. בימים ראשונים הוא שימש כמשרד, מחסן, בית ספר ומקום לינה לרווקים עד לבניית הבתים.  

המתיישבים עבדו כשכירים בפרדסי חברת ”הנוטע” ובשעות הפנאי המעטות בנו את בתיהם ומשקיהם ונטעו פרדסים. בנוסף היה עליהם לדאוג ליבוש הביצה מדרום למושבה, שגרמה להם לחלות בקדחת. בארות מים נקדחו, בריכת אגירה הוקמה (בגן יחיאל כיום) לאט לאט הוקמו מוסדות ציבור ובתי עסק, גן ילדים ובית ספר, מרפאה ושומר, בנק מקומי ואגודות חקלאיות- והישוב החל להתגבש

אבן יהודה בצעדיה הראשונים

עליות

בשנת 1934 הגיעו מספר משפחות עולים חדשים מתימן.

בשנת 1935 הגיעו עולי סיטקוב מפולין, קבוצת ”מכבי” (צעירים מרומניה) וקבוצת בית”ר. 

בשנת 1944-45 הגיעה קבוצה נוספת של עולי תימן.
העליה הגדולה הגיעה מיד לאחר קום המדינה. מעברת אוהלים הוקמה בחולות ליד כפר נטר ואחריה נבנו שיכוני עולים לתושביה.

עליות לאבן יהודה

שינויים בשטח השיפוט

עם קום המדינה סופחו לשטח המושבה קרקעות נוספות – מצפון כפר צור ותל צור, ממערב באר גנים ומדרום אדמות מדינה לשיכון העולים החדשים. כעבור מספר שנים החליט שר הפנים לגרוע מאבן יהודה חלק מהשטחים מדרום ולהעבירם למועצה האזורית חוף השרון.

בשנות השבעים הזדקנה המושבה, הצעירים עזבו לערים הסמוכות והישוב נראה ככפר גמלאים. תוך חצי עשור – מיד לאחר מלחמת יום כיפור – ארע המהפך. זוגות צעירים ובעלי משפחות צעירות זרמו למושבה שהחלה לצמוח בקצב מהיר. היא לא הפסיקה מאז. 

אבן יהודה בתחילת הדרך

 בית הראשונים

בקרו במוזיאון הראשונים של אבן יהודה ברחוב אילת השחר 2 פינת רחוב המייסדים או, בהקשה על התמונה למטה תוכלו להיכנס לאתר המוזיאון המכיל מידע רב על ההיסטוריה של המקום.