אלון התבוראלון התבור

עץ האלון הוכרז ברשימת האילנות המוגנים. ההיסטוריונים מספרים כי השרון שלנו היה מכוסה יער אלונים - מעטים שרדו ואצלנו שמורים אלונים בכמה פינות חמד . חפשו אותם להנאתכם.
אגב, במתחם הספורט החדש צמח עץ אלון גדול ויפה - המועצה בקשה אישור מיוחד מהממונים על הנושא בקק”ל להעתיק אותו למקום אחר כדי שלא ייפגע.


כליל החורשכליל החורש

העץ המקסים הזה , הפורח באביב , אינו מקומי. תמצאו אותו בכרמל וביהודה - לפי שמו מובן שהוא עץ האופייני לחורשות ויערות.
אצלנו נטעו אותו בגן וינקלר ברחוב ההדרים.

 


בן חצב יקינתוניבן חצב יקינתוני

אחד מפרחי הבר (המוגנים) שכמעט לא מוכר - ולא בצדק - הוא בן-חצב יקינתוני. בשמו הוא מתאר שני פרחים שהוא מזכיר: החצב, בגובה עמוד הפרחים שלו וצורתו, והיקינתון, בצבעו הכחול-סגלגל היפה. הוא פורח בסביבות ט”ו בשבט, לעתים לפני ולעתים אחרי, לפי מזג האוויר, והוא מקסים.
 


חרציתאביב זה צהוב אצלנו

האביב צובע את מעט שטחי הבור שנותרו אצלנו בצהוב - ראשונים הסביונים ואחריהם השיטה ( ראו בהמשך כאן במדור ) והחרצית. למזלנו אוהבת החרצית אשפה ולכן היא משגשגת בצדי הדרכים, על תילי הזבל והעפר שנוצרו, וצובעת לנו את האביב.
 


צבעוניצבעוני

אחד הנדירים ביותר בפרחי הבר של הארץ הוא הצבעוני. מדוע? מאחר והוא צמח בצל, שבחר להגן על עצמו מפני אוכליו בעומק בלתי-רגיל שלו. המרחק בין הבצל ופני הקרקע לפעמים אפילו חצי מטר. חובבי הטבע שניסו אצלנו להציל אותו בשטחים שעמדו לבנות - כמו שהצליחו עם אחרים - לא הצליחו להעביר בצלים בשלום. חפשו אותו, הוא מקסים ופורח זמן קצר בלבד בחודש מרץ, רק לא לגעת !


עץ פלטופורוםשדות צהובות

לעץ קוראים – פלטופורום והוא ממשפחת הסיגלון והצאלון. הוא נוח יותר לגידול גם במקומות שהקרה פוגעת – שם הצאלון לא יכול להצליח. מאחר וברחוב ההדרים בשנים קרות הקרה פגעה בצאלונים - נטעו את הפלטופורום. לעומתו את הצאלונים אפשר היה לטעת בגן הספרייה כי הוא גבוה והקרה לא מגיעה לשם.


 סיגלוןסיגלון

נא להכיר: הסיגלון , או בשמו הלועזי בו תמצאו אותו בספרים העוסקים בעבר הארצישראלי: הז’קרנדה.
כילדים חיכינו לחודשי האביב כדי לדרוס עם האופניים את מרבד הפרחים הסגולים שכיסה את רחוב בני-בנימין בסגול ולשמוע את קול הפצפוץ.
הרימו ראשים ותראו - עוד יש פה ושם עצי סיגלון במושבה, והם נהדרים בתקופה זו של השנה.


 ריח הדריםריח הדרים

כשייסדו את אבן יהודה בשנות השלושים ענף הפרנסה העיקרי אמור היה להיות הפרדס. מחירי התפוזים בשוקי אירופה היו טובים מאד וזה היה למעשה ענף היצוא מספר אחת בארץ ישראל המנדטורית. 
מאז ירד מספר הפרדסים סביבנו עם עלית מספר הבתים והכבישים, ובימי הפסח שוב לא עולה בושם פריחת ההדרים באפנו. חבל.


השיטה המכחילההשיטה המכחילה

באביב מקשט הצהוב את השדות וצדי הדרכים. בשדות אלו פרחי החרצית . העצים המדהימים במפלי פריחה צהובה נקראים שיטה מכחילה - לא בגלל שעיוור צבעים נתן להם שם אלא מכיוון שהעלים בגוון ירוק-כחלחל.

 


הגרביאלה החסונההגבריאלה החסונה

זהו עץ שהיה חביב על פרנסי המושבה בעבר בגלל היותו , כשמו , חסון ועמיד. בעייתם בנטיעת עצי נוי הייתה החמורים  שזללו בכל פה כל שתיל רך שניטע. 
הגרבילאה החזיקה מעמד וצמחה לגובה. רוצים למצוא את השרידים הבודדים, הפורחים לתפארת בימי האביב בתפרחות זהובות דמויות מברשת ?
יש בודדים ליד המוזיאון, ברח’ המתמיד ומול הקניון.


ציפור הדררהציפור הדררה

כל מי ששמע לעת ערב צווחות חדות מן השמיים, הביט וראה תוכים ירוקים בעלי זנב חצוי - זה לא תוכים שברחו מן השבי והתרבו.
אלו הן דררות - מה שמוגדר בפי המדענים ”מין פולש” - ציפור חדשה יחסית בארץ , שאימצה לה את חורשות האקליפטוס כבית.
החונים ליד הצופים , המתנ”ס או תחנת הרכבת פגשו בלהקות אלה, לפעמים גם המכוניות...


ציפור המיינהציפור המיינה

לאחרונה התרבו בשרון ציפורים שמקורן בסין ונדדו אלינו. יש הטוענים כי לא נדדו אלא נמלטו מכלובים והתרבו. ציפורי המיינה היו חיות מחמד חביבות על הסינים. הן פטפטניות, משעשעות ואף חקייניות. מראה: חום-שחור , מקור כתום ובתעופה רואים לפתע פסים לבנים רחבים על שתי הכנפיים. שמעתם פטפוטים עליזים בגינה ? הציצו אם אין ציפורים קטנות שחומות מקפצות על הדשא או בצל העצים ומחפשות מזון. המיינות.