פינת יצחק הולנדרמי מכיר מי יודע?

פינה נסתרת במרכז המושבה, לזכרו של אחד המייסדים יצחק הולנדר. ברחוב בני בנימין, לכו צפונה מהדואר ואז תמצאו את הפינה היפה בקצה מגרש הכדורסל.

 


גן איתמרגן איתמר

כולם מכנים אותו גן המגנים, כי בו הקימו את מצבת חללי מערכות ישראל ונערכים טקסי ערב יום הזיכרון, אך במקור, בימי ראשית המושבה, כאשר נפטר איתמר בן-אבי, בנו של אליעזר בן-יהודה ו”ממציא” שמנו, קראו לגן הציבורי הראשון על שמו. אם תתבוננו מקרוב באבני החומות והמדרגות תזהו בקלות שהן סלעים מן הים , ואכן שנים מוותיקי המושבה שעבדו בכרית זיפזיף בחוף , הביאו אתם ערב ערב סלעים לבנית הגן - עבודה שבוצעה בהתנדבות בידי בנאי המושבה.


האקליפטוסהאקליפטוס ואנחנו

מי הביא את האקליפטוס הגדול השוכן ברחוב העצמאות, ליד הפניה לרחוב הנרקיסים?
מעשה שהיה - וסופר לי מפי עדת ראיה - כך היה: בימים הראשונים, כאשר עסקו ביבוש הביצה שהייתה ליד תוואי כביש 553 והכניסה לדרך רבין, יצאו ילדי בית הספר לטיול ( ברגל כמובן ) , לראות איך מייבשים ביצה .
אחרי ששמעו הסבר קיבל כל ילד למזכרת שתיל קטן של אקליפטוס. מי שנטע אותו ליד הצריף ששכן אז באותו מקום לבטח לא פילל שזה יהיה זיכרון אחרון לטיול.
אגב - האקליפטוס נכלל ברשימת העצים המוגנים על פי חוק


כיכר הר-טובכיכר הרטוב

בצומת הרחובות בני בנימין והנוטע נמצאת ככר הרטוב.
מדוע יש באבן יהודה ככר בשם זה?
מהמושבה הרטוב שבהרי ירושלים באו לאבן יהודה 12 משפחות שהצטרפו לגרעין המייסדים. המושבה אינה קיימת עוד אך יש בה מוזיאון מעניין על תולדותיה המרתקות.


גן הבנים, עין יעקבגן הבנים, עין יעקב

האנדרטה והגן בעין יעקב הוקמה לזכרם של חמישה מתושבי השכונה (ילדים ומבוגרים) שנהרגו מהתפוצצות רימון/פגז שהביאו ילדים הביתה .  

אסון הרימון

זמן קצר בלבד אחרי הקמת שכונת עין-יעקב אירע אסון מחריד - קבוצת נערים ובוגרים, שלא היתה מודעת ולא הוזהרה כלל על כך ששטח החולות שהוקצה לשכונה היה אזור אימונים צבאיים של חיילים בריטים בתקופת מלחמת העולם, מצאה בחול פגז או רימון שלא התפוצצו, הביאה הביתה - והדבר עלה בחיי חמישה.
משחק בנפלי פגזים עלה גם בחיי שני ילדים מכפר נטר ממש באותם ימים.

חנה עדני מספרת

”כשעברנו לבתים היתה לנו שמחה. אבל מזלי לא שיחק לי יפה. הייתי בהריון בחודש השביעי ואז בחול המועד פסח (1946) נהרגו פה חמישה אנשים: חזקיה סינוואני הקטן, סעדיה דורני, ציון בן-שלמה, יהודה ושלום דהרי, ובעלי נסים עדני. זה קרה אצלי בבית. שיחקו עם פגז שמצאו על שפת הים. הבית שלנו נהרס. עד שהגיעה עזרה מאבן-יהודה, חלק מהם כבר הלך לעולמו. נשארו ציון האח של צדקה ובעלי. קשרתי לבעלי כדי שלא ילך הרבה דם, כי הרגליים שלו הלכו. וציון, הרגל שלו הלכה... ובלילה הלכו לעולמם שניהם.

 


בית הצופים - או "בית שמעון"בית הצופים - או "בית שמעון"

ב-1950 הגיע לאבן יהודה משפחת גלר. דב - שלימים נהיה גזבר המועצה, פרידה - האחרות המיתולוגית של בית הספר ושני הילדים: שמעון (בן 9) וענת (בת 3). לאורך השנים התבלט שמעון בפעילות , בעיקר בשבט הצופים.
שבט הצופים עבר למשכנו הנוכחי בשנת 1965.
במלחמת ששת הימים (1967) נהרג קצין שריון, סגן שמעון גלר.
במושבה הוחלט לקרוא לבית הצופים בשם "בית שמעון" לזכרו. צה"ל תרם טנק שלל (שמוזנח , כמודמתני, עד עצם היום הזה) עליו הוצמדה לוחית זכרון לזכרו של שמעון

תודה רבה לדני זלדין על המידע